Naujienos

Pilietiškumo pagrindų pamoka: (ne)ginkluotas pilietinis pasipriešinimas

2021 03 15


Kovo 11-osios išvakarėse Vilniaus technologijų mokymo centro bendruomenė – mokiniai ir mokytojai – viešėjo nuotolinėje pilietiškumo pagrindų pamokoje. Šio susitikimo vinis – pažintis su mokymo centre pedagoginę praktiką atliekančiais VDU studentais ir kariškiais – majorais Donatu Blažiu, Andriumi Sujeta bei Sauliumi Pranka. Prieskonio suteikė ir istorijos mokytojos Sigitos Kalesnikaitės šventinis pranešimas bei modulio saugus elgesys ekstremaliose situacijose (civilinės saugos) mokytojos Tomos Grabauskaitės parengta mokomoji medžiaga.


0001_microsoftteams-image-9_1615810413-5f08d0f0629e75a5123ef8f140c6e2aa.png
Duoklė istorijai


Natradicinėje pilietiškumo pamokoje sulaukta daugiau nei 60 dalyvių. Pastaruosius istorikė S. Kalesnikaitė kvietė Kovo 11-ąją švęsti it savo gimtadienį. „Kartu mes esame stiprūs. Būkime verti laisvės ir branginkime laivą Lietuvą. Auginkime valstybę kiekvienas ir kasdien savo elgesiu, žodžiu, darbais, pareiga – puoselėkime jausmą gyventi laisvoje šalyje. Šveskime su viltimi ir tikėjimu, kad valstybės ateitis bus šviesesnė, gražėsnė ir saugesnė,“ – savo pranešime liudijo mokytoja.

Nepaprastoji ir karo padėtis: kam turėtų pasiruošti pilietis?

Civilinės saugos mokytoja Toma Grabauskaitė atkreipė dėmesį, kad dėl sudėtingos geopolitinės situacijos ir kasmet identifikuojamų grėsmių nacionaliniam saugumui turime būti pasirengę įvairioms galimoms ekstremalioms situacijoms. Viena jų – karo padėtis, kurioje visi piliečiai ir civiliai gyventojai turėtų žinoti, kaip veikia valstybė ir kaip šioje situacijoje, kiek tai lemia galimybės, šalies įstatymai ir pilietinės nuostatos, veikti savo, savo artimųjų ir šalies saugumo labui.

Su tuo, kam turėtų pasiruošti pilietis, mokytoja kviečia susipažinti peržiūrėjus Mobilizacijos ir pilietinio pasipriešinimo departamento prie Krašto apsaugos ministerijos parengtą filmuką apie nepaprastąją ir karo padėtis.
Nacionalinis saugumas ir krašto gynyba: klausimų - atsakymų sesija su karininkais

Registruodamiesi į pilietiškumo pagrindų pamoką dalyviai galėjo iš anksto pateikti jiems rūpimus klausimus renginio svečiams. Karininkai ir būsimi pilietiškumo pagrindų mokytojai D. Blažys, A. Sujeta bei S. Pranka atsakė į aktualiausius mokinių ir mokytojų klausimus apie nacionalinį saugumą, krašto gynybą, profesionalių karių, šauktinių ir savanorišką tarnybą. Klausimų ir atsakymų sesija dar buvo pratęsta ir neformalaus pokalbio metu po oficialios pamokos pabaigos.
 
Minkštoji galia: kaip nepasimauti ant melagienų?

Pamokoje buvo nagrinėtos ne tik piliečių ginkluoto pasipriešinimo perspektyvos, bet ir priminta apie neginkluoto pasipriešinimo galimybes. „Dezinformacija, informacinis karas, melagienos – labai aktuali problema šių dienų visuomenėje. Tai minkštoji galia, dažnai panaudojama prieš mus siekiant susipriešinimo bei nusivylimo šalimi. Šalia įvairių neginkluoto pasipriešinimo būdų, kuriuos galime ar galėtume taikyti grėsmės atveju, būtina gebėti atpažinti dezinformaciją ir ją atremti,“ – pamokos dalyviams sakė mokytoja T. Grabauskaitė, pasiūliusi peržiūrėti mokomąjį vaizdo įrašą Penki būdai, kaip nepasimauti ant melagienų.
Vietoje refleksijos - auditorijos tyrimas

Pamokos pabaigoje susitikimo dalyviams buvo pateiktas klausimas Jei kiltų grėsmė, ar prisidėtumėme prie šalies (ne)ginkluotos gynybos? Dauguma auditorijos nurodė prisidėsiantys, kas rodo tvirtas pilietiškumo nuostatas. Majoras D. Blažys taip pat akcentavo, kad Lietuvos Respublikos Konstitucijoje nurodoma piliečių pareiga ir teisė ginti šalį.